chanellcervantes437 chanellcervantes437
  • 12-03-2020
  • Mathematics
contestada

Ms.nichols bought enough sandwiches to feed 28 people.each sándwich serves 2 people.the cost of one sándwich is 4.99.how much did ms.nichols pay for the sándwiches?

Respuesta :

yashsalvi9
yashsalvi9 yashsalvi9
  • 12-03-2020

Answer: $70 (or $69.86)

Step-by-step explanation:

We know that she got enough sandwiches for 28 people and we know that each sandwich serves 2 people. This means that we have to divide 28 by 2 (because that gives us the amount of sandwiches she bought). If each sandwich is $4.99 (or rounded to $5), then we can multiply 5 by 14. This gives us 70. So, she payed $70 for the sandwiches.

Answer Link

Otras preguntas

how do you unscramble the science topic atsetlectoicnp
Round 1.0649 to the nearest thousandth
Four things that were damaged ween mount etna erupted were
in a given training week a swimmer completes 1/4 mile on day one 2/5 mile on day two    and 3/7 mile on day three,,
WHERE DID MOST AMERICANS LIVE IN THE EARLY 1800S
If 2x^2 + 6x = 36, what are the possible values of x ?
how do you unscramble the science topic atsetlectoicnp
Are there any personifications in the poem jimmy jet and his TV set?
Which requires the removal of heat, melting or freezing?Is it evaporation? What is it? Why?
What is MULTIPLIED to equal 80 but can be ADDED to make NEGATIVE 21