kashafi08814 kashafi08814
  • 12-03-2020
  • Mathematics
contestada

Pls answer this question
Quick response
20 points

Pls answer this question Quick response 20 points class=

Respuesta :

devishri1977
devishri1977 devishri1977
  • 12-03-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Cost of 4 oranges = $x

cost of 1 orange= x/4

Cost of 10 oranges = x/4*10 = $ 2.5x

Cost of a custard apple = $1.25

Cost of n custard apple = 1.25*n = 1.25n

Cost of 4 bananas = $3

Cost of a banana = 3/4 = $0.75

Cost of (3n +1) bananas = 0.75*(3n+1)  = 0.75* 3n + 0.75*1 = 2.25n  + 0.75

Cost of fruits = 2.5x + 1.25 n + 2.25n + 0.75

                      = 2.5x + 3.50n +0.75

Answer Link

Otras preguntas

Express the angle in radian measure. -135°
CE 36. A 50,000 kg plane is flying at a constant velocity of 130 m/s. What is the net force that is acting on it?
Which side favored a stronger state government approach for the United States Congress
What is the product of (negative 6) (negative 7) (negative 1)? a.–42 b.–14 c.14 d.42
I'LL GIVE U BRAINLY IF U ANSWER CORRECTLY Willie runs 5 miles in 20 minutes. If Willie runs at the same rate, how many miles can he run in 28 minutes?
PLZ HELP #4 pic included
❗Answer all the problems❗​
PLZ help plz help god bless u and your grades
Amanda, Gorman, and Juan sent a total of 105 text messages during the weekend. Amanda sent 10 fewer messages than Goran. Juan sent 3 times as many messages as G
Ponyboy, Sodapop, and Darry are​