Seudónimo Seudónimo
  • 14-07-2016
  • Mathematics
contestada

I don't get this answer someone plz help out

I dont get this answer someone plz help out class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-07-2016
1) we calculate the total cost of all items:

Total cost=27 * $1.25 + 5 *1.99$ + 1*1.5$=$33.75 + $9.95 + $1.5=$45.2

2)we express the total cost in cents:
$1=100 cents

$45.2=$45.2 * (100 cents /$1)=4520 cents.

3)we divide 4520 cents  among the number of pupils

Each student will pay=4520 cents / 26 =173.84... cents≈174 cents.

Answer: Each student will pay 174 cents.
Answer Link

Otras preguntas

Solve the unknown angle measure?Help Any1 ASAP! Will Mark Brainliest!
Ground Tissue- Serves all types of functions including __________________, storage, and support. Makes up the bulk of the planta. 3 Types:i. Parenchyma- can be
A domain controller in your domain has experienced a catastrophic failure. Because the server failed before it could be cleanly removed from your domain, Active
how did alain locke contribute to the betterment of african american
when did the black plague take place
Is 11/12 greater than, less than, or equal to 3/4
What evidence of humanity can be observed from an airplane
Dolphins are able to sleep without drowning because they have gills, like fish do. have a special opening that allows air in but not water. sleep
Which statement about the American Civil War are true? A) Lincoln failed to describe a clear vision for the future of the country. B) The war was short because
What is chemosynthesis?