Joeryn0103
Joeryn0103 Joeryn0103
  • 12-04-2020
  • Mathematics
contestada

Bananas cost $0.75 per pound. Use an equation to determine the cost of 9 pounds.

$9.75
$16.50
$6.75
$7.50

Respuesta :

myarolle10158 myarolle10158
  • 12-04-2020
7.50 is the answer to this equation
Answer Link
denikies
denikies denikies
  • 28-09-2020

Answer:

I believe the answer is $7.50

Answer Link

Otras preguntas

Suppose foreign shrimp prices drop by 32 percent and importers gain a 90 percent market share. From this information, what would economists strongly suspect abo
The first Europeans to establish a trade relationship with China were the a. Dutch. c. French. b. British. d. Portuguese.
Which of these is a function of the circulatory system? transport of oxygen digestion of food production of hormones reflex response
which of the following european powers had the largest army at the outbreak of world of world war 1
Which of these statements best explains why there are different star charts for the same location on Earth? (2 points) A. A single star chart shows location of
Given the two points (0,4) and (2, 6), what would the numerator of the equation for slope be?
An observation is _______. a. a possible explanation for events using prior knowledge b. always quantitative c. made using any of the five senses d. always qual
Which of the following is a sentence fragment? a. The first tiny purple crocuses bloomed in February. b. High up in the willow trees in the springtime. c. Co
Which plant cell organelle uses light energy to produce sugar?
When creating a chart,what Microsoft office application is invoked in order to enter data?