dahjahenderson30
dahjahenderson30 dahjahenderson30
  • 12-04-2020
  • Mathematics
contestada

Tim bought a soft drink for 2 dollars and 4 candy bars. He spent a total of 18 dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

Kheazy
Kheazy Kheazy
  • 12-04-2020

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

$18 - $2 = $16

$16/$4 = $4

Answer Link
sgstudent123 sgstudent123
  • 12-04-2020

Answer: $4

Step-by-step explanation:

4 candy bars = $18 - $2

= $16

1 candy bar = $16÷ 4

=$4

Answer Link

Otras preguntas

If m< BOE = 130 degrees and m< cob = 80 degrees
QUESTION 17 As a result of the German invasion of France in May 1940, the British Army became encircled by the German Army along the northern coast of France. D
Chris tosses two number cubes labeled 1 to 6. What is the probability of rolling double 4s?
question:25y²-1 answer​
PLS ANSWER QUICKLY MY CLASS SOON!!!
What might happen to the owl population if there were less rabbits, mice, and snakes in a given year
Complete each sentence with a partitive article.1. Vous buvez ___ café?2.Tu ne commandes pas___ sandwich?3.Je prends ___frites, moi.4.Nous mangeons___ croissant
A Rose For Emily 5. How does the structural timeline of the passage help create suspense? A The timeline of the story continues working backward to trace the so
find the size of x and y this is a figure of parallelogram​
Work out : 2 7_ ÷ _7 8​