sjuniorjunior2006 sjuniorjunior2006
  • 13-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 2 L drink cost $0.10 Per deciliter. How much does the drink cost?

Respuesta :

Aaronwu
Aaronwu Aaronwu
  • 13-04-2020

Answer:

$2

Explanation:

1 L =$1

Answer Link
yersanabria
yersanabria yersanabria
  • 13-04-2020

Answer:

The drink cost $2

Step-by-step explanation:

The answer can be seen logically.

If a liter of the drink equals 10 deciliters, then:

2 L = 20 dL

And if a deciliter of the drink equals $ 0.10 then:

20dL * $ 0.10 = $ 2

It could be concluded that a drink containing 2L has a value of $ 2

Answer can also be found by rule of three:

1dL = 0.10

20dL = X

Clearing the X equals:

X = 20 $ dL ($ 0.10)

X = $ 2

Answer Link

Otras preguntas

A farm uses 3/7 of land and 2/5 of land how much land is left
A digital camera for 249.99 at 4%sales tax
A bicycle is heading West. It goes 5000m in 500s what's its velocity
The term Manifest Destiny refers to A. American industrial development. B. American westward expansion. C. American agricultural development. D. American north
Which of the following describes an effect of the Age of Exploration on both Africa and the Americas?
what is the unit rate for $240 for 4 days
What are the most difficult words in the selection of the "Excerpt from the kaffir boy" and "what is a liberal education"?
JON TIPS THE WAITRESS $3.00 WHICH IS 20% OF THE COST OF HIS MEAL. HOW MUCH DID JON'S MEAL COST?
adam smith believed the government's rolee in laissez-faire capitalism was
Can you please help me solve this equation! Evaluate: 4x/(5-3)