yramirez1 yramirez1
  • 13-04-2020
  • Mathematics
contestada

Joes peanut butter cost $3.50 per pound. The store brand costs 23 cents per ounce. Which is a better deal?

Respuesta :

cormyawise223
cormyawise223 cormyawise223
  • 13-04-2020
The first one is a better deal. If he buys the store brand he will pay 18 cents more than the one he regularly buys.
Answer Link

Otras preguntas

Read the excerpt from chapter 36 of The Awakening. "I love you," she whispered, "only you; no one but you. It was you who awoke me last summer out of a life-lon
Which of the fractions are equivalent to 6/8 ? Select all that apply. A) 9/16 B) 15/20 C) 39/48 D) 45/60 E) 48/64 F) 78/104 SELECT ALL THAT APPLY
i need to fill in the statements and given​
1. The writer believes that A.children should be allowed to play. instead of work in the home. B. working in the home is not safe for children. C. children shou
Need help now! fist gets brainlest
6. This church, which was built during the reign of Justinian, stands as one of the greatest examples of Byzantine architecture: a. St. Peter's Basilica, Rome b
Find the surface area of the prism
I have a paragraph and I want to add some words to it. Is there someone to help me?
The town of Paxton has a population of 4.81 × 104 residents. The town of Oakville has twice the number of residents than Paxton. Which values represent the numb
PLEASE HELPPP...The Factory Act, The Mines Act, and the Ten Hour Act A- Protected factories from striking workers B- Allowed factories to work children longer h