shiafernandes shiafernandes
  • 13-04-2020
  • Mathematics
contestada

Carson bought 3.9 pounds of chocolate cashrews for $15.84. About how much was the cost per pound?

Respuesta :

komaljeetbrar29
komaljeetbrar29 komaljeetbrar29
  • 13-04-2020

Answer: $9.87

Step-by-step explanation: To find the average add both 15.84 + 3.9 and you get 19.74

Divide 19.74 by 2 you get $9.87

~ Komaljeet (I hope this helped)  ♥

Answer Link

Otras preguntas

1)how does the role of the department of labor (DOL) in the economy differ from that of the securities and exchange commission(SEC)? A)the DOL oversees trade is
one serving of a fruit punch recipe serves 16 people. ( number of servings, number of people served .) which of the following lists the ordered pairs for 1,2,3
How many solar eclipses are there in a year?
Prostate cells usually require testosterone and other androgens to survive
You have been asked to prepare a blood sample for transport to an outside lab. How should you do this?
David sold 47 jars of strawberry jam at the farmers' market. this year, he would like to increase his sales by 23 percent. how many jars will david need to sell
what organelle does the following phrase describe: stack of membranes that modifies, sorts, and packages proteins and other materials for storage or release. He
what evidence does the author provide to support the points she makes about the benefits of leeches (creepy crawly healers) please ne
The centers of a 15 kg lead ball and a 130 g lead ball are separated by 6.0 cm. What gravitational force does each exert on the other? Answer inNewtons. What
How can I make 4 and 9/6 a proper mixed number