taniazurita082818 taniazurita082818
  • 14-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-gallon jug of juice costs $17.76. What is the price per cup?

Respuesta :

matiagillespie1
matiagillespie1 matiagillespie1
  • 14-04-2020
The answer is 0.37 cents per cup
Answer Link
reginaldndr15
reginaldndr15 reginaldndr15
  • 14-04-2020

Answer:

0.37 or 37 cents per cup

Step-by-step explanation:

3 gallons = 48 cups

3 gallons cost $17.76

to find price for each cup you need to divide the price of 3 gallons which is 17.76 bye 48 cups

17.76/48= 0.37

Answer Link

Otras preguntas

Which word correctly completes the sentence?During August that ______ shoe department puts many items on sale.         A. stores       B. store's
witch is greater 4 meters or 450 centimeters
What Is a biotic factor?
How do I solve 5 1/2 divided by -2 3/4
The equation x2 + y2 − 2x + 2y − 1 = 0 is the general form of the equation of a circle. What is the standard form of the equation?
A 15 cm3 block of gold weighs 2.8 N. It is carefully submerged in a tank of mercury. One cm3 of mercury weighs 0.13 N. a. Will the mercury be displaced by the g
How much work is done on a a 60 n box of books that you carry horizontally across a 6 m room?
How many digits will be in the quotient of 588divided by 6 use place value to explain
what is the square root of 144 simplified
Which sentence does not contain any errors in comma usage?   A. Kangaroos travel in grou