crippledmippled
crippledmippled crippledmippled
  • 14-04-2020
  • Mathematics
contestada

one bag of pretzels cost three dollars. five bag of pretzels costs $10.which has the lower unit price?

Respuesta :

tolulopejk tolulopejk
  • 14-04-2020

Answer:

5 bags of pretzels for $10 has a lower unit cost

Step-by-step explanation:

1 bag = $3

5 bags = $10

For the 5 bags of pretzels;

each bag will cost 10/5 = $2

since $3 is greater than $2, therefore, 5 bags of pretzels has a lower unit cost

Answer Link

Otras preguntas

A road is 2/7 of a mile long. A crew needs to repave 2/5 of the road. How long is the section that needs to be repaved?
In what real-world scenario do we use systems of equations? 1.What twenty-first century task does this tool help us manage? Explain how your tool is used for th
Meaning of outline different between confederation and federation​
What is the area of the following circle? D = 2
GIVING 65 POINTS! Solve one-seventh divided by seven by rewriting the division problem as a multiplication problem.
Define signs of stress
f(x) = x2 + 4x + 1 quadratic function
help i am confused and im not sure how to answer this
An examination consists of three parts. In part A, a student must answer 2 of 3 questions. In part B, a student must answer 6 of 8 questions and in part C, a st
hi, how are yall ? lots of love and i am feeling really sad today, can yall make/ or try to make me happy if yall do i will give brainliest