haliyahstvil50
haliyahstvil50 haliyahstvil50
  • 14-04-2020
  • Mathematics
contestada

Which is a unit rate? A. 75 miles per 5 gallons B. Typing 35 words per minute C. $8.00 for 3 bottles of soda D. 7 pounds in 3 bags

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-04-2020

Answer:

I think its B because everything else doesn't make sense

Hope this helps!!!!!!!!!!!!!

Step-by-step explanation:

Answer Link
Аноним Аноним
  • 14-04-2020

Answer:

B. Typing 35 words per minute.

A unit rate is x per 1.

Basically, unit rate is something per 1 unit of whatever it is.

75/5 = 15. Therefore, 15 miles per 1 gallon would be the unit rate for A.

8/3 = 2.67, so the unit rate for C would roughly be $2.67 for 1 bottle of soda. And so on and so forth.

Answer Link

Otras preguntas

What are some disadvantages of the Virginia plan ?
What part of the body is damaged by a sprain? ligament bone muscle tendon
Which of these contributed to the development of agriculture between 9000 and 1000 BCE? a. The end of the last ice age and the resulting climate change b. The
Mily was born, she weighed 8.2 pounds. Two months later she weighed 10.15 pounds. How much weight did Emily gain in two months? a. 1.05 pounds b. 1.95 pounds
Why did the British government relax rules regulating trade for the American colonies in the late 1600s?
Alicia has 32 stickers. this is 4 times as many as benita has. how many stickers does benita have?
What is the estimation of 5 times 4257
Is diet Pepsi heterogeneous or is it homogeneous
1. What are the benefits of using universal terms and anatomical position to help identify all humans?
what is the LCD of 3,5,15