katev2003
katev2003 katev2003
  • 14-04-2020
  • Mathematics
contestada

a 2-gallon container of laundry detergent costs $19.68. what is the price per pint?

Respuesta :

jesswinterwolf743
jesswinterwolf743 jesswinterwolf743
  • 15-04-2020

Answer:

0.81

Step-by-step explanation:

There are 8 pints = 1 gallon

8 times 2= 16/19.68=0.813

each pint is 0.81 cents

Answer Link

Otras preguntas

What are some important similarities between the physical geography of the United States and the physical geography of Canada?
Calculate the formula mass for the compound nitrous acid. Express your answer using four significant figures.
Which expression is equivalent to 128x^5y^6 \ 2x^7y^5 ? Assume x > 0 and y > 0.
Which of the following equations have exactly one solution? Choose all answers that apply:
completing the square method: 5x squared+13x-6=0​
500 ml into cm Does anyone know the answer
What is experience aviation ?
please suggest me any drama script for teachers day in my school assembly ASAPP PLEASE
How many milliliter are in 0.063 L
Need HELP!!! For all, I’m truly confused