katev2003
katev2003 katev2003
  • 14-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-yard roll of wrapping paper costs $8.16. What is the price per foot?

Respuesta :

uwucoco1138
uwucoco1138 uwucoco1138
  • 14-04-2020

Answer:

1.36

Step-by-step explanation:

if 2 yards are 6 feet then divide 8.16 by 6. and you get your unit price which is 1.36

Answer Link

Otras preguntas

how are the sun rays like mathematical rays
14 gal/s =_qt/minutes
Solve 400 mg =_?_ g 0.0004 0.004 0.04 0.4
A plane flew a total of 2,220 miles. Its avarage speed was 555 miles per hour. How many hours did the plane fly ?
what is 72.1 repeating as a fraction
I'm a sample bag of m&m's there are 5 brown, 6 yellow, 4 blue, 3 green, and 2 orange. What is the probability of getting 3 yellow m&m's if 3 are taken a
Why do negative reciprocals always have a product of -1?
the eighth amendment, "prohibition," was reversed by the
what's a verbal expression for 5m^2+2
A student weighs a container and then adds air. When the student weighs the container again the weight will be: a.less b.more than c.the same