BeniR27 BeniR27
  • 15-04-2020
  • Mathematics
contestada

if 5 pounds of apples cost 12.50 how much does each pound cost?

Respuesta :

ajaksmith0
ajaksmith0 ajaksmith0
  • 17-04-2020

Answer:

$2.5 or $2.50 each pound

Step-by-step explanation:

you're welcome

Answer Link

Otras preguntas

What are the most common ways to tell if someone is lying, give three examples.
The legislative branch can declare a law unconstitutional can grant pardons for federal crimes can declare war can appoint federal judges
Which answer corrects the error in capitalization? Good news, dad, I am now the secretary of the club. A. Club B. Secretary C. News D. Dad
Read the passage below. Then answer the question that follows using information and evidence from the text. May 28, 1830 Chapter CXLVIII An Act to provide for a
Evaluating Variable Expressions.Evaluate each using the values given. n2-m: use m=7 and n=8 Please explain how to do this.
Match the following!! 1. helps express a meaning that one verb alone cannot 2. an element within a paragraph or between paragraphs that links ideas 3. two
What is the approximate perimeter of a semicircle with a radius of 8 m? use π= 3.14 Express your final answer to the nearest hundredth.
Richard M. Nixon served as Attorney General and was responsible for raising minimum wage during his term. True False
Working muscles harder for longer periods without getting tired is _____________.
For the reaction: 6Li(s)+N2(g)→2Li3N(s) Determine: the mass of N2 needed to react with 0.536 moles of Li. the number of moles of Li required to make 46.4 g of L