caudhdi2382 caudhdi2382
  • 15-04-2020
  • Mathematics
contestada

Isabella bought 4 1/4 pounds of watermelon for $14.88. What is the price, in dollars, of 1 lb of watermelon?

Respuesta :

ktrempe1 ktrempe1
  • 16-04-2020

Answer: The correct answer is $ 3.50 per pound. If she buys 4 1/4 pound, we convert the 1/4 to the decimal 0.25. Take the total cost of $14.88 and divide it by 4.25, the amount of watermelon she bought and it equals $3.50 per pound.

14.88/4.25= 3.50

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Where are most of the nonmetals found in the periodic table?   A. at the top   B. on t
A group of people with similar backgrounds, wealth, and way of living. Ranking of people within a society.
What decimal can be added to 0.0545454... To get 0.1545454
can you expand   2(3c-2)
match equal dominoes write true sentences
Why should I be a loyalist?
Kia is doing an experiment in science lab. She is given a beaker containing 100 g of liquid. The beaker has markings on the side for measuring volume. The wat
75 is 15% of what number
In 1784 officials form which country close the lower Mississippi which the United States utilized to ship goods to Eastern market in 1784 officials for him whic
What was the significance of Harlem? A. Harlem did not welcome African American writers or musicians B. Harlem was an area largely dominated by wealthy white Am