Koiresu1700 Koiresu1700
  • 15-04-2020
  • Mathematics
contestada

gavin bought 2 1/2 cubic yards of topsoil for $75 what is the unit rate in cost per cubic yard for the topsoil

Respuesta :

josuebelgodere
josuebelgodere josuebelgodere
  • 15-04-2020

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

Divide the cost ($75) by the yards (2 1/2) to get $30 per yard.

Answer Link
brooke9839
brooke9839 brooke9839
  • 15-04-2020
I believe $30 but I’m not really sure
Answer Link

Otras preguntas

Describe the process of making an mRna molecule in detail
Please help me Thanks
Blood oozes from a venous wound, rather than spurting as it does from an arterial wound. Account for this difference:​
A horizontal line is seven which of the following is true
which set of rectangular coordinates describes the same location as the polar coordinates (-2,2pi)
She was to prepare the results,.......?
Describe the process of making an mRna molecule in detail
a thief (enter) my room while i was sleeping. (correct the verb) ​
Which of the following sets is not finite? {x| x is a natural number less than 10} {x| x is a whole number between 0 and 10} {x| x is a integer that is less th
help me answer and explain STEP BY STEP for #10 and #11