martinezrosie20 martinezrosie20
  • 15-04-2020
  • Mathematics
contestada

I've found each day our family drinks 2/15 gallons of milk. A gallon costs $2.73. How much will I spend on milk in 60 days?

Respuesta :

lizbethlorenzo05
lizbethlorenzo05 lizbethlorenzo05
  • 15-04-2020

Answer: $21.84

Step-by-step explanation: (2/15)60 = 8days

8(2.73) = $21.84

Answer Link
ab45
ab45 ab45
  • 15-04-2020

Answer:

$21.84

Step-by-step explanation:

In 60 days, the family would drink 8 gallons of milk. (2/15 times 60)

8 ×2.73= 21.84.

In 60 days, the family would spend $21.84 on milk.

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of x
If you get this correct I will post another easy question like 2+2 on another one and It will give you extra points
Jonah knows that mr. Robinson needs 14 tablets for a week supply of anti-inflammatory drug mr. Robinson is going on vacation and needs 4 weeks Supply how many t
Which of the binomials below is a factor of this trinomial? 4x^2-7x-15 O A. 2x-5 O B. 4x+5 O C. 2x+5 O D. 4x-5
In 1859, Charles Darwin published the first edition of On the Origin of Species, which explained his observations of various groups of animals that showed great
What is the anatomical location of the kidneys to the intestines
Which of the following is the slope and y-intercept of the graph -y= -0.9x + 4 ?
Hoy trabajo _____ mi hermana porque ella está enferma. por para
What might influence people’s perspectives? Check all that apply. their field of study their community their family background their individual interests their
Which form of pure carbon is so hard that it can be used in cutting tools?​