anacool anacool
  • 12-08-2016
  • Mathematics
contestada

Estimate the unit rate it took her the sock sale for $5.79

Respuesta :

Neuron
Neuron Neuron
  • 22-08-2016
If you would like to find the unit rate, you can do this using the following steps:

12 pairs of socks ... $5.79
1 pair of socks ... $x = ? 

12 * x = 5.79 * 1
12 * x = 5.79
x = 5.79 / 12
x = $0.4825 = $0.48

The correct result would be $0.48.
Answer Link

Otras preguntas

What were the native Americans reaction to the Europeans
GIVING BRAINLIEST What Has Been the Role of Money Over Time? (needing 3 answers)
Help please !!!! Giving brainliest
What is the quotient of 30 and 6 plus the opposite of 8
who led the communist to victory in the 1949 Chinese civil war
Blank is the printmaking process in which lines are incised into the surface of a plate
how does the temperature on the surface of the moon compare to the temperature on earth
Which statement is true? Voltage varies throughout a parallel circuit. Voltage remains the same throughout a parallel circuit.
how do I find the area of this shape
How do I do this? Please help