chgriffin63
chgriffin63 chgriffin63
  • 13-08-2016
  • Mathematics
contestada

How much does a cup of milk cost if a gallon costs $3.00?

Respuesta :

dasetka
dasetka dasetka
  • 13-08-2016
There are 16 cups in a gallon, so you you need to find 1/16 of the price. 1/16 x 3 Multiply 3/16 Divide 0.1875 Since money only goes to the hundredths place, round to the second spot on the right of the decimal. 0.19 A cup of milk costs about $0.19
Answer Link

Otras preguntas

Which reason best explains why Roosevelt incorporates the Declaration of Independence into a political speech?
He then began to curse me, shouting terrible words and saying that I was a traitor, that I would get a terrible punishment. He kept on cursing uncontrollably. I
If Ms. Akers has 84 candy canes and 72 packets of hot cocoa. What is the greatest amount of groups can she make that have the same amount of candy canes and the
looking under a microscope, you note that the cell is a prokaryote. how do you know? it lacks the cell membrane it lacks nucleus it lacks genetic material it l
Can anyone plz help me
What is the slope of the line? Input the ratio and choose the correct units. Then click done.
Which of the following does not describe George Washington? A hostile B honest C humble D hard-working Do y’all know this ? I don’t know nothing about Washingto
2 MORE QUESTIONS!!! ahhh help
HELP! WILL MARK BRAINLIEST!
Which of the following evidence supports the theory of plate tectonics? 1. Age of rocks and mountains 2. Fossils 3. Magnetism 4. Size and shape of continents