gabriellem96
gabriellem96 gabriellem96
  • 11-05-2020
  • Mathematics
contestada

A 10-lb bag of cherries cost $33.49. Find the unit cost.

Respuesta :

solarjin
solarjin solarjin
  • 11-05-2020

the bag of cherries is 10 pounds, so we will have an amount of money per pound

33.49/10 = 3.349

rounded to nearest hundredth:

$3.35 per pound

Answer Link
marcosanchez07 marcosanchez07
  • 11-05-2020

Answer:

3.349

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

please need help on this one​
Pls answer ASAP!! Help⚠️⚠️⚠️!!
Need help on this thank you if you give me the answer
A stadium can seat 46,000 people for a baseball game. One day, 49,442 people attended a game. How many people had to stand because they did not have a seat?
Mark has $16 more than Becca. Represent how much money Mark has
Who are people that leave their country of birth to live in another country
what is the best reasoning for line 3
How many 3/6 are there in 1 whole Don’t give me glibberish answers or I will report u
Density of iron is 7.8 g/cc. How much would 10 cc of iron weigh?
Find the solution of the system of equations. – 5 - 6y = -32 4x - 6y = 4​