joaminedv
joaminedv joaminedv
  • 11-05-2020
  • Mathematics
contestada

a dozen of donuts cost 8.76 dollars. Based on the cost of a dozen donuts, what is the price per donut.​

Respuesta :

DalerKarimov
DalerKarimov DalerKarimov
  • 11-05-2020

Answer:

0.73$

Step-by-step explanation:

There is 12 in a dozen and 8.76$ divided by 12 would equal 0.73$ for the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

In sedimentary rock the oldest fossils would be expected to be found
What are the three major types of rocks?
ANSWER FAST FOR BRAINLIEST An optical telescope is an instrument that collects and _____. reflects light from distant objects focuses light from very small obje
What was a major purpose of the federal Social Security system?
At the Wannsee Conference in 1942, the Nazis made plans for the invasion of Poland. air raids on London. an attack on Pearl Harbor. the Final Solution.
How many solutions does the equation 5m − 5m − 12 = 14 − 2 have? None One Two Infinite
The change that occurred in peppered moths is an example of a. overproduction b. natural selection c. migration d. isolation
How does Nikolai Gogol help readers achieve a suspension of disbelief in “the nose”?
Read the passage. Research indicates that teenagers need more than nine hours of sleep for the best possible brain function. Teenagers who do not sleep enough
Josephine earned a 15% return on her investments last year. If the inflation rate that year was 4%, what is her real rate of return? A. 4% B. 11% C.15% D.19%