mireiaaalabugueeen
mireiaaalabugueeen mireiaaalabugueeen
  • 12-05-2020
  • Mathematics
contestada

The Rius family spends $ 660 a month on food.
How much do they spend a week?
And a year?

Respuesta :

me200218
me200218 me200218
  • 12-05-2020

Step-by-step explanation:

1 month is 4 weeks

If 4 weeks is that much how much is 1 week

Cross multiply

Then you will get the amount of l week

Then multiply your answer with the number of weeks ina year which is approximately 52.143

Ver imagen me200218
Answer Link

Otras preguntas

What does the Latin word Davum mean?
1-which of the following was an important reason that the Framers favored a bicameral legislature? (a) both Parliament and the colonial legislature were bicamer
"Name the outcomes of the Berlin conference in 1884 and 1885"
how did paleolithic people acquire food from their natural enviroment
how did paleolithic people acquire food from their natural enviroment
In a particular class of 27 students,17 are men.what fraction of the student in the class are men
why is there so much nitrogen in the atmosphere
Which of these methods of heat transfer does not involve particles? Radiation Conduction Convection
Why can we see objects in space? Like the Sun, stars, the moon and other planets.
$12.95 dinner; 15% tip