debraknighton debraknighton
  • 12-05-2020
  • Mathematics
contestada

At a candy store you could get 2 giant lollipops for $4.48. How much would it cost to buy 7 lollipops?

Respuesta :

ley00
ley00 ley00
  • 12-05-2020

Answer:

15.68$

Step-by-step explanation:

You calculate the price of one lollipop:

4.48/2= 2.24

The multiply that by 7.

2.24*7= 15.68$

Answer Link

Otras preguntas

Make a conclusion about the importance of these details. Why did the author include them? Beware do not read this poem
tony buys 6 packages of cookies. each package of cookies cost $2.50. how much will he spend ​
biography of juan ponce de leon
Number the steps for balancing equations: Use coefficients to increase the atoms on each side. Check to make sure you have the same number of each type of ato
Proof practice geometry
if there is a high concentration of substances inside of thecell and a low concentration of substance ousdieof the cell wich direction will the flow of the conc
What are the functions of the different body systems and how do they interact with each other? Nervous System- Digestive System- Circulatory System- Respirat
Egypt also had two other written languages for everyday use. Hieratic was a medium language used by well-educated people and priests. Demotic was the common ton
CAN SOMEONE HELP WITH THIS QUESTION?✨
How did Native Americans arrive in North America? Responses A. They crossed the land bridge from Asia. B. They journeyed from South America. C. They sailed from