jjjjjjgegi7401 jjjjjjgegi7401
  • 13-05-2020
  • Mathematics
contestada

Jay bought 15 tee shirts for $68.40. What was the unit price of the tee shirts?

Respuesta :

sriposani9 sriposani9
  • 13-05-2020

Answer:

$4.56

Step-by-step explanation:

68.40/15

Answer Link

Otras preguntas

94 33 32 33 29 94 find the mode
Mrs. Berry’s class organized the lunch orders for their upcoming party in the table below
An arrow is shot vertically upward at a rate of 160 feet per second from ground level. Use the projectile formula h = − 16 t 2 + v 0 t + h 0 to determine wh
Tyrone wants to remodel his bathroom floor using 168 tiles. If one tile costs $7.51, estimate the total cost for the tile project.
PLEASE HELP ASAP A cylinder and a cone have the same diameter: 8 inches. The height of the cylinder is 5 inches. The height of the cone is 15 inches. Use π = 3
Is the underlined clause independent or dependent? Zipping around the park in her little sportster, Juditha began to feel, at last, like a millionaire.
Sarita has to solve the problem below for homework. 2 x + 3 y = 25. 4+ 2 y = 22. Which variable should she choose to solve for so that she can use substitution
Please help, got part way through it. Looking for x on one side number on the other.
Graph the funtion. f (x) = 3/5x - 5 ​
Learning a new language as an adult is more difficult than to learn one as a child. Underline word is to learn A learning B learned C to learning D no change