nancydowning04 nancydowning04
  • 13-05-2020
  • Mathematics
contestada

Me Garcia buys 3 bags of cat food that each weigh 9 pounds and another bag that weighs 7 pounds. How many pounds did he buy?

Respuesta :

21ayelen21 21ayelen21
  • 13-05-2020

Answer:

34 pounds

Step-by-step explanation:

3x9=27

27+7=34

Answer Link
earthgirlgoddess
earthgirlgoddess earthgirlgoddess
  • 13-05-2020

Answer:

34 lbs.

Step-by-step explanation:

Because she bought three bags that weighed 9 and one bag that weighed 7. That means that 9 times 3=27, plus 1 bag that weighs 2 lbs. less=7 pounds=27+7=34

Answer Link

Otras preguntas

what is a good attention getter for starting a essay about my plans after high school
Why isn't badminton consider a sport to most of the people in United States?
What did the geography of Greece helped create?
Wh does a soccer ball that is quickly rolling across a grass field slow and finally stops rolling
what is a good attention getter for starting a essay about my plans after high school
What is 12% of 85 im having a hard time with this question
Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas.  What is the price per gallon?
what is a good attention getter for starting a essay about my plans after high school
Why isn't badminton consider a sport to most of the people in United States?
what is wrongith this sentence?     He did all the housework today.