hayleydd66 hayleydd66
  • 14-05-2020
  • Mathematics
contestada

what’s the answer to this question?v

whats the answer to this questionv class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-05-2020

Answer:

Hey!

Your answer is D. Almonds cost $6.50 per pound!

Step-by-step explanation:

To find what $6.50 gives you in the weight, trace one finger along the $6.50 line parallel to the x-axis...

At the same time, do the same thing with what 1 pound of almonds would cost you in money by finding 1 pound on the x-axis and moving up parallel to the y-axis until you reach the line...

This method on this graph tells us that the correct conclusion is D

HOPE THIS HELPS!!

Answer Link

Otras preguntas

12 is 80% of what number
The Berlin blockade is representative of which of these events? 1.Cold War 2.Vietnam War 3.Red Scare 4.Korean War
Why is the Erie Canal inportant to the northeast region
what is the gcf for 28 and 70
PLEASE HELP 30 POINTS ARE BEEN GIVING AWAYWhich of the following terms refers to a territory beyond what is known or settled?A.pioneerB.continentC.frontierD.tra
I need help writing the right inequality for this Gary has enough money to buy at most 5.5 pounds of potatoes. How much money does Gary have? The potatoes are 5
if y is 12 when x is 5, find x when y is 30
State two numbers such that the greater number is 75% more than the lesser number
what is the unit rate of 72people/3 buses?
???? Please please help