cmorgan48
cmorgan48 cmorgan48
  • 14-05-2020
  • History
contestada

What is the number one cost of the American Civil war?
A social, B economic, C political.

Respuesta :

briaraiza65
briaraiza65 briaraiza65
  • 14-05-2020
Political is the best answer
Answer Link
Аноним Аноним
  • 14-05-2020

B.

Four years of civil war drained the American economy in both the North and the South. In the 1850s, the U.S. government was spending about $1 million every week. By mid-1861, the first year of the war, the Union alone was spending $1.5 million every day, and the amount continued to climb.

Answer Link

Otras preguntas

A process with less than 100% efficiency is?
Why is american dream is not worth pursuing ?
Danny reads 4 pages of a book each day.After 12 days, hes still has 82 pages left to read.How many pages does the book have?
Sin42cos17-cos42sin17
Rick has 12 action, 15 comedy, and 9 drama DVDS. find the ratio of action DVDS to the total of DVDS. Then explain its meaning how would I do this problem?
what is a good attention getter for starting a essay about my plans after high school
What condition fostered the rise of absolute monarch in europe?
What is 12% of 85 im having a hard time with this question
Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas.  What is the price per gallon?
Could an organism survive without one of its organs