ariannaleija
ariannaleija ariannaleija
  • 14-05-2020
  • Mathematics
contestada

i need heeellllpppppp

i need heeellllpppppp class=

Respuesta :

medbck
medbck medbck
  • 14-05-2020

Answer:

20 cents per unit

Step-by-step explanation:

Since it is 1$ 5 pencils and 100/5=20, the unit cost is 20 cents

Answer Link
Аноним Аноним
  • 14-05-2020

Answer:

the unit price is $0.20 for 1 pencil

Step-by-step explanation:

if u see 5 pencils cost 1 dollars and unit price means the value of one item, so like the cost of 1 pencil

write it as a ration of cost to pencil

the ratio is 1/5

now divided 5 on the top and the bottom to get the unit price

1 divided by 5= 0.2

so now the ratio is 0.2/1

Answer Link

Otras preguntas

Halp me squad fam pray for me
Distance that sound travels through air d varies directly as time t, and d=1,675 ft when t=5 seconds, find t when d=5025ft
I’m only 10 so don’t judge but please help me is this less or higher or lower
I'm having so much trouble with this one problem can you please help me so that I don't get in trouble for not having it done.
Along with the American Neutrality Acts, the appeasement policies in the mid-to-late 1930's of Britain and France caused totalitarian nations to A) boycott the
Lithium hydroxide reacts with hydrobromic acid to produce lithium bromide and water. If 10.0 g of lithium hydroxide reacts, how many grams of lithium bromide w
simplify 6x + 8 / 4x + 4
What causes this extreme weather tornados?
Which of the following best describes the author’s tone at the beginning of “The Seafarer”?
Plz help with this! Thx for the help