gawildalizzz gawildalizzz
  • 15-05-2020
  • Mathematics
contestada

A 12-ounce soda costs $1.25 in the vending machine. At that rate, how much would a 32-ounce soda cost?

Respuesta :

zenzi3488 zenzi3488
  • 15-05-2020

Answer:

$3.33

Step-by-step explanation:

$1.25 divide by how many ounces to get the price per ounce. 1.25/12=.104 and then times that by 32 to get $3.33

Answer Link

Otras preguntas

During which months was the growth of the deer population exponential?
hey can someone help me out here because i dont know none of this
Matt thinks that if Julie starts with $2, she will have $12 after 6 days. Explain what Matt is doing wrong.
The Federalists believed that the French Revolution was a chaotic and dangerous war. an important fight for democracy. a valuable battle with Britain.
How do we address the legacies left behind from acts of ultranationalism
Karya Company produces a handcrafted musical instrument called a gamelan. The gamelans are sold for a unit price of $839 Selected data for the company's operati
A donor gave $75,000 to a nongovernmental, not-for-profit charity with instructions that the funds be transferred to Sam Smith, an individual who lost his home
i will rate you brainliest// What is the interquartile range (IQR) of {5.8, 8.5, 9.9, -0.8, -1.3, 2.3, 7.4, -1.9}?
In an adiabatic process: a. the energy absorbed as heat equals the work done by the systemon its environment b. the energy absorbed as heat equals the work done
(a²b²-c²)(a²b²+c²)simplify​