sosakarla
sosakarla sosakarla
  • 15-05-2020
  • Mathematics
contestada

5 pounds of apples cost $8.20 how much is it for 1 pound

Respuesta :

angiexiaoyan12
angiexiaoyan12 angiexiaoyan12
  • 15-05-2020
8.20/5 is 1.64 .......
Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 15-05-2020

Answer:

1.64 dollars per pound

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of pounds

8.20/5

1.64 dollars per pound

Answer Link

Otras preguntas

In an ideal society, what should a good citizen must do a radically change the environment?
How could you find 40% of 700 mentally? Select all that apply. Divide 40 by you cannot find Divide 700 by Divide 700 by Divide 700 by 10, then the number 10 the
founder of modern science
Which statement best completes this diagram? Confederate civilians Union civilians Fighting usually took place far from major cities ? Shortages led to high pri
¿Como se llama la novia de don Quijote de La Mancha?
the minimum charge the first 175 calls is rs 300 if the charge for each additional call is rs 350 how much is charge for 389 telephone calls​
Help Please! SOS! ASAP!
Use your codon chart and tell me what amino acids are coded for by the mRNA sequence AUG CGG UCC GGA
ANSWER NEEDED QUICK PLEASE RIGHT ANSWER GETA BRAINLIEST
Which of the following philosophers believed that, in the state of nature, man's life was "nasty, brutish, and short?" John Locke Thomas Hobbes Baron de Montesq