cruz8373738
cruz8373738 cruz8373738
  • 11-06-2020
  • Mathematics
contestada

I NEED HELP PLEASE HELP ME

I NEED HELP PLEASE HELP ME class=

Respuesta :

clover824nr
clover824nr clover824nr
  • 11-06-2020

Answer:

6 donuts

Step-by-step explanation:

first divide the cost of the donuts by the amount of donuts per box

6 donuts:

2.10 ÷ 6 = .35 per donut

12 donuts

5.40 ÷ 12 = .45 per donut

18 donuts

7.20 ÷ 18 = .40 per donut

24 donuts

12 ÷ 24 = .50 per donut

Answer Link

Otras preguntas

Who was assassinated by a disgruntled man wanting a job
Kamal has 2 litlers of soup. He pours it into 4 bowls. Each bowl gets an equal amount. How many milliliters of soup are in each bowl.
Which phrases can be used to represent the inequality 12-3x≥9? Check all that apply. (multi choice) A Twelve less than three times a number is greater than or e
Paula's painting has a perimeter of 1.47 meters. She wants to put ribbon around the edge. If the ribbon comes in pieces that are 25 centimeters long, how many p
Which verb belongs in the sentence below? There _______ more things in heaven and earth, Horatio, than are dreamt of in your philosophy. A. was B. be C
Which of the following is a true statement? Question 2 options: 1) Light energy causes water molecules to split up. 2) Light energy bonds the carbon an
The water contained in Earths oceans has the ability to absorb hold and circulate large amounts of heat. Which of the following is true about the relationship b
Need help right now Not really but please
What is the tangent of angle x in this rectangle?
I need help please! I'm not the best with math