cruz8373738
cruz8373738 cruz8373738
  • 11-06-2020
  • Mathematics
contestada

HELP ME PLEASE I DONT UNDERSTAND

HELP ME PLEASE I DONT UNDERSTAND class=

Respuesta :

clover824nr
clover824nr clover824nr
  • 11-06-2020

Answer:

6.75

Step-by-step explanation:

divide 4.50 by 40 to find the cost per pencil

4.50 ÷ 40 = .1125

each pencil costs .1125 or 11.25 cents, keep the cost per pencil as .1125

then multiply .1125 by 60. because each pencil costs

.1125 and there are 60 pencils the answer is 6.75

Answer Link

Otras preguntas

50 POINT!! Can someone please write 4 conflicts from Romeo and Juliet ACT 2 SCENE 2 (I NEED 2 FOR ROMEO AND 2 FOR JULIET) you need to describe the conflict and
10 points!!!!!!!!Which source is an example of a primary source
Write the equation that represents the line that goes through the point (5, -7) and has slope m=-3
need help with math problem please
DRIVERS PLEASE ANSWER!!!
Which group first introduced the primary language spoken in mexico today?American colonistsMaya warriorsAfrican slavesSpanish conquistadores​How does mexico cit
Find the range of the data. 133,117,152,127,168,000,000
What did the Missouri Compromise of 1820 do? A. it annexed texas as part of the united states B. it abolished slavery in mexico C. it made slavery illegal in
What type of laborers were forced to work against their will?
Please I need help please