lera13
lera13 lera13
  • 13-06-2020
  • Mathematics
contestada

Camilo needs 2,400 oz of jelly for the food challenge. If 48 oz of jelly cost $3.84, how much will Camilo spend on jelly? Explain how you can find your answer

Respuesta :

maxcarson582
maxcarson582 maxcarson582
  • 13-06-2020

Answer:

$192.00

Step-by-step explanation:

2400 ×3.84

48

50 × 3.84

192

Answer Link
WoahItsKiller WoahItsKiller
  • 13-06-2020
She will spend $192
2400 divided by 48 is 50
50 times 3.84 = 192
Answer Link

Otras preguntas

What company or place does mitochondria resemble in a cell city
a map of australia has a scale of 1 cm: 110 km. if the distance between darwin and alice spring is 1444 kilometers, how fa apart are they on the map, to the nea
Which of the following is an example of how life began to change in the United States in the 1920s
Why do scientists seek to discover new laws of the universe?
hector is visiting a cousin who lives 350 miles away. he has driven 90 miles. how many more miles does he need drive ro reach his cousins
what's the common factors for 39 and 65?
what's the common factors for 39 and 65?
how do you do 2x-9=x+1
Ryan has nine 14 ounce bags of popcorn to repackage and sell at the school fair. A small bag holds 3 ounces. How many small bags can he make?
identify three services offered by school health services