smoovekendrijmck smoovekendrijmck
  • 15-06-2020
  • Mathematics
contestada

bananas cost $0.80 a pound. in a relation, the input is the number of pounds of bananas and the output is the cost.

Respuesta :

ih4tey0utube
ih4tey0utube ih4tey0utube
  • 15-06-2020

Answer:

True. This isn't really a question but it is a statement

Step-by-step explanation:

1 pound       80 cents

2 pounds     1.60

3 pounds     2.40

and so on

Answer Link
Yunqui156
Yunqui156 Yunqui156
  • 03-11-2020

Yes because one input (number of pounds of banana) will always have the same output (cost).

Answer Link

Otras preguntas

Pastor la ves dos giger lu ves
Which element is missing from this evaluation? the thesis statement a summary of the claim an evaluation of the evidence a concluding statement In an effective
Why is the following no solution? |x| = -5
P=2.320(1.2)x That’s x square
On a map with a scale 1: 100,000, the distance between two cities is 12 cm. What would be the distance between these two cities on a different map with a scale
Prohibition: Why did America Change Its Mind? Essay
The most important center of symphonic composition and performance in the early Classic Era was: A) Topeka, in Kansas B) Mannheim, in Germany C) Bonn, in German
Ways to improve sustainability in the maritime sector
Where is the green florescence gene added in the plasmid? Why?
A student titrates an unknown amount of potassium hydrogen phthalate (KHC%H4O4, often abbreviated KHP) with 20.46 mL of a 0.1000-M NaOH solution. KHP (molar mas