mariellacliffordd67
mariellacliffordd67 mariellacliffordd67
  • 15-06-2020
  • Mathematics
contestada

Select the equation that most accurately depicts the word problem.
5 pounds of potatoes at n dollars per pound costs $4.85.

Respuesta :

Sarahaddad1102
Sarahaddad1102 Sarahaddad1102
  • 15-06-2020

Answer:

$4.85n = $24.52 where n = 5

If this doesnt match any of the equations, see if you can add the answer choices to your question

Answer Link

Otras preguntas

help me!!!! A. 2 B. 3 C. 4 D. 6
Why did you choose these things to be in your bucket list.
Why don’t I have a Valentine? (Like seriously!)
Following The instructions please help me and give me the code.
9 inches of ribbon are needed to wrap one gift. How many gifts can be wrapped with 2 yards of ribbon? (36 inches = 1 yard) A) 72 gifts B) 60 gifts C) 8 gifts D
What is the only u. S. State home to a real royal palace once used by a monarchy?.
If Profit Per Unit = Sales Price - Cost of Goods Sold and I sell my candle for 2 points $7.50 and it cost me 1.25 to make the candle, what is my Profit Per Unit
Five years from today, you plan to invest $2,500 for 7 additional years at 8.4 percent compounded annually. How much will you have in your account 12 years from
Define each word First aid, Cardiac arrest, Heimlich maneuver, Abdominal thrust, Cardiopulmonary resuscitation
the cost of 2 cartons of milk is 2.50. what is the unit price