yolandamoreno2424
yolandamoreno2424 yolandamoreno2424
  • 12-07-2020
  • Mathematics
contestada

if you can buy 8 gallons of gas for $25.60, what is the cost per gallon? use a proportion to slove and show all work

Respuesta :

cheetay cheetay
  • 12-07-2020

Set up a proportion:

 8 gallons                    1 gallon

------------------      =    -------------------

 25.60 dollars              x dollars

Then, cross multiply

8x= 25.60

x = 3.20 dollars

Answer Link
lolmaster12345 lolmaster12345
  • 12-07-2020

Answer:

25.60/8=3.2 because to find per gallon 8/8=1 and 25.60/8=3.2

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is one use in which geography can be put
What is 350/100 written as a decimal and a percent?
what are the answers to the improper fractions as a mixed number for 7/2, 12/5, 11/7, and 15/4?
what number foes evenly into 480?
is vegetable soup a substance or a mixture
How do the animals in an ecosystem MAINLY aquire the Suns energy?
what did the stone age drink.
what is the counter example of when it rains it pours
the problem -2x=9 equals the answer x=-4.5...is that correct or incorrect?
need help with this as well plzz