Seudónimo Seudónimo
  • 13-07-2020
  • Mathematics
contestada

If 16 ounces of bulk rice costs $2.50, how much would 24 ounces cost?Also, could you tell me how much it costs per ounce?

Respuesta :

Space
Space Space
  • 13-07-2020

Answer:

24 oz costs $3.75

The rice cost per oz is $0.16

Step-by-step explanation:

Step 1: Set up proportion

16/2.5 = 24/x

Step 2: Cross multiply

16x = 24(2.5)

Step 3: Solve

16x = 60

x = 15/4 or 3.75

Answer Link

Otras preguntas

Which expression has the greatest value?a. -8-(-3)b. -8+(-3)c. -3-(-8)d. -3+(-8)
Are AB and BA names for the same line segment?
how do I write an essay on something kind I did for some one 500 words
how do I write an essay on something kind I did for some one 500 words
please help me how to multiply (9-6i)*2 it says answer is d) 45-108i i dont know how to get that answer because i got 81-36i
define bacteria, archaea and eukarya
Which expression has the greatest value?a. -8-(-3)b. -8+(-3)c. -3-(-8)d. -3+(-8)
lymphatic system- is it open or closed? explain what it means
The residents of a city voted on whether to raise property taxes. The ratio of yes votes to no votes was 3 to 4 . If there were 5943total votes, how many yes vo
35 is what percent of 200?