shannontay23 shannontay23
  • 15-07-2020
  • Mathematics
contestada

Shrimp costs $12 per pound. You buy
40 ounces. How much will you.( please show your work )

Respuesta :

LaFlamish
LaFlamish LaFlamish
  • 15-07-2020

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

Ounces to pounds. 16oz in a pound.

40 / 16 = 2.5

12 x 2.5 = 30

You will pay $30 on shrimp.

Answer Link
homfungus
homfungus homfungus
  • 15-07-2020
1 Lb = 16 oz

40 oz/ 16 oz = 2.5 lbs

2.5 lbs x 12 dollars = 30 dollars

Answer:
$30
Answer Link

Otras preguntas

Who is known as the father of modern geometry
All Englishmen of the nineteenth century agreed that the Industrial Revolution produced no ill effects. a. True b. False
The Federal Reserve Bank is responsible for minting new coins. True or false
A hobby shop has 4 times as many model airplanes as model helicopters. The total number of models is 35. How many model airplanes does the hobby shop have?
What is 45/72 in simplest form
Which choice would be considered a nation? the German Army the Cherokee people a group of Japanese chefs a French-language organization
how did wilson earn the respect of progressive ?
What are pie charts such as the one above typically used to show? A. a causal relationship between variables, often expressed as negative numbers B. a negati
The single most important event in Jewish history is their exodus from _____.
what is the gcf of 12, 35, and 15