brendisparks brendisparks
  • 15-07-2020
  • Mathematics
contestada

Apples were selling for $.26 a pound Jessica spent $3.77 on apples how many pounds of apples did Jessica buy

Respuesta :

CloutAnswers
CloutAnswers CloutAnswers
  • 15-07-2020

Answer:

14.5 pounds of apples.

Step-by-step explanation:

$3.77 ÷ $.26 = 14.5

Apples = 14.5 pounds

Hope this helps! :)

Answer Link

Otras preguntas

The variation in the pressure of helium gas, measured from its equilibrium value, is given by ΔP = 2.9 × 10−5 cos (6.20x − 3 000t), where x and t have units m a
cpossible products whose factors multiply to −2 are?
A client is considering starting an exercise program in the next 6 months. Which of the following is the best strategy a personal trainer can use to help her pr
the ____ vein is on the outer surface of the rear leg A.cephalic B.femoral C.saphemous D. Jugular
Angelo read 1 1/2 pages in 3 minutes. Find his reading speed in pages per hour.
What environmental impacts are caused by both surface mining and underground mining? Select the two correct answers.A sinkhole formation after mining is complet
When the formal regime in the country of Zoalia collapsed, the growth of many entrepreneurial firms was facilitated by informal constraints based on personal re
The length of a rectangular poster is 10 inches longer than the width. If the perimeter of the poster is 124 inches, what is the width? Question 2 options:
Help me out please........
what was the relationship between john locke and thomas jeferson