abigailwong707
abigailwong707 abigailwong707
  • 15-07-2020
  • Mathematics
contestada

Cereal costs 2.79 for 16.4 ounces. At this rate how much does 25 ounces of cereal cost? Round to the Nearest Cent.

Respuesta :

rococo908
rococo908 rococo908
  • 15-07-2020

Answer:

$4.25

Step-by-step explanation:

We can create a proportion to find how much 25 oz will cost:

[tex]\frac{2.79}{16.4}[/tex] = [tex]\frac{x}{25}[/tex]

We can cross multiply to find x.

16.4x = 69.75

x = 4.25

So, this means 25 ounces of cereal will be $4.25

Answer Link

Otras preguntas

What does madison mean by the ""partition of power among the several departments""?.
Identify the consonants in the following word, in the same order they appear in the word. dog
answer? 6. PART B: Which section from the text best supports the answer to Part A? A. "In its old sense, the verb bricoler... was always used with reference to
Help with geometry 3-6
Solve for t. t squared=9
A data warehouse may include data from which of the following sources? a. Web scraping b. Third party database for sale by subscription c. Operational or "trans
In a lottery, the top cash prize was $620 million, going to three lucky winners. Players pick four different numbers from 1 to 59 and one number from 1 to 47. A
Whose who which please, help meeeeeee
How much sound energy does the source emit in one hour if its power output remains constant?.
which of the following is true about protein? multiple choice it is important primarily for increasing bone density. it is made up of combinations of approximat