LosingSiri101 LosingSiri101
  • 14-08-2020
  • Mathematics
contestada

3lbs of sour candies cost 4.50. what is the unit price

Respuesta :

lilynguyen53
lilynguyen53 lilynguyen53
  • 14-08-2020

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

1.50 x 3 = 4.50

Answer Link
9ca5r82
9ca5r82 9ca5r82
  • 14-08-2020

Answer:

1.50$ per pound

Step-by-step explanation:

Step 1: State what is known

They tell us that 3 pounds cost 4.50$

Step 2: Find how much 1 pound cost

We divide 4.50$ by 3 to find out how much 1 pound costs

4.5/3 = 1.5

Therefore 1 pound of sour candies cost 1.50$

Answer Link

Otras preguntas

Convert 44% to a simplified fraction?
NEED HELP!! In chapter 34 of The Awakening, how does the author reveal the contrast between Arobin’s and Robert’s characters? A. through the dialogue the two me
Even-aged management practices involves cleaning trees that ________.
Which of the following is an advantage of fossil fuels? I. Their price contains negative externalities. II. They are relatively inexpensive compared to other f
What are dynamics in music?
To which region of the periodic tabled does this image correspond
The perimeter of the rectangle is 46 Inches. Which is the missing length?
by 1775 the attitudes of america's colonial rebel had shifted from
Why did Union forces destroy Native American property? They wanted to punish them for helping the south. They did not approve of Indian Territory. They believ
Why is the role of a party leader in the senate such a powerful position?