babynuggeta123b babynuggeta123b
  • 14-08-2020
  • Mathematics
contestada

Sam paid $3.60 for 3/4 pound of his favorite trail-mix. What is the unit price (dollars per pound)?

Respuesta :

martin58853 martin58853
  • 20-08-2020

Answer:

So the unit price of the trail - mix is $4.80 per pound

Step-by-step explanation:

Sam paid $3.60 for 3/4 pound of his favorite trail-mix.

What it means is that said paid for 3/4 = 0.75 of a pound for $3.60

So let's determine how much he could have paid for a complete pound

$3.60= 0.75 pound

X= 1 pound

$X*0.75 pound= $3.60*1 pound

$x= ($3.60*1 pound)/0.75 pound

$x=$3.60/0.75

$x= $4.80

So the unit price of the trail - mix is $4.80 per pound

Answer Link

Otras preguntas

list and explain genetic abnormalities​
Convert 10g to milligrams
Pls pls pls help me
Simplify. 4 × (8 + 5) + 9 45 46 61 62
I am confused on this problem, taking a test Select the correct answer from the drop-down menu. Read the excerpt. Then choose the correct way to complete the se
If p(x)= x⁵ + 3, then find the value of x
what is erythrocytopenia?​
An arc length is a fractional part of the circumference of a circle. The area of a sector is a fractional part of the area of a circle The stained glass circle-
Which expression is equivalent to the expression 10.5 - 7.5 + 12? �� 10.5 + 7.5 + 12 �� 7.5 - 10.5 + 12 �� 10.5 + (-7.5) + 12 �� 10.5 + (-12) + 7.5
What do you want to achieve during high school? What are your main goals and your hopes?