denaw5144 denaw5144
  • 16-08-2020
  • Mathematics
contestada

You buy halibut at $31 per pound. One portion of seared halibut requires 6 ounces of halibut. How much does the halibut for one portion cost? Round to the nearest cent.

Respuesta :

hbj
hbj hbj
  • 16-08-2020

Answer:

$11.63 per portion

Step-by-step explanation:

1 pound = 16 ounces

$31 per 16 ounces

31 / 16 = 1.94

$1.94 per ounce

1.94 x 6 = 11.63

$11.63 per portion

Answer Link

Otras preguntas

The worlds fifth longest river has large amounts of yellow so that is deposited along its course. name this river.
can someone answer this please.
hello please asappp!! thank you soo much!
Today only, a table is being sold at a 62% discount. The sale price is $144.40. What was the price yesterday?
HELP ME PLESE ,3 I NEED THIS
WILL GIVE BRAINLIST TO FIRST ANSWERER!!!!Write the equation of each line in slope-intercept form ​
How do you think establishing the Yuan dynasty helped Kublai Khan control China?​
A local zoo has two large snakes. The anaconda is currently 5.23 meters long and grows 1.27 meters every month. The python is 4.76 meters long and grows 2.04 me
what is a common theme between theme for English b and any human to another
Why is it important to discuss why cancer comes back stronger