rano1 rano1
  • 12-09-2016
  • Mathematics
contestada

6 pens is $2.40 what is the cost of one

Respuesta :

devyanipatel92
devyanipatel92 devyanipatel92
  • 12-09-2016
division so divide 2.40 ÷ 6
Answer Link
gzelle
gzelle gzelle
  • 12-09-2016
you divide 2.40 by 6 , which gives you 2.40/6= 0.4 so each pen cost $0.4
Answer Link

Otras preguntas

How does energy get into the apple in the first place? A. The apple absorbs energy from the soil while it is on the tree. B. The apple absorbs energy fr
Conc. H2SO4 has a density 1.9g/ml and is 99% H2SO4 by weight. Find molarity of solution​
A quilt is designed using a square pattern each square contains 2 rectangles
Identify one company that has used technology to increase its productivity
What is the key character's challenge? What does this question mean?
Find the value of X such that the data set has the given mean. 99, 123, 105, 114, 107, X; mean 108
Please help and thank you
A double-slit diffraction pattern is formed on a distant screen. If the separation between the slits decreases, what happens to the distance between interferenc
The climate of a place also depends upon the amount of water in the air. How do the rising temperatures around Earth affect the amount of water in the air? A)
Please tell me the answer for this please!!!!!!!!!! Thanks so much