Seudónimo Seudónimo
  • 13-09-2016
  • Mathematics
contestada

carrie buys 4.16 pounds of apples for $5.20 how much does 1 pound cost

Respuesta :

tick691
tick691 tick691
  • 13-09-2016
Divide 5.20 by 4.16 which should give you 1.25 hopefully that helped.
Answer Link
calculista
calculista calculista
  • 23-08-2018

we know that

Carrie buys [tex] 4.16 [/tex] pounds of apples for $[tex] 5.20 [/tex] how much does [tex] 1 [/tex] pound cost

by proportion

[tex] \frac{5.20}{4.16} \frac{dollars}{pound} =\frac{x}{1} \frac{dollars}{pound} \\ \\ x=\frac{5.2}{4.16} \\ \\ x=1.25\ dollars [/tex]

therefore

the answer is

The cost of one pound is equal to [tex] 1.25\ dollars [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

If 2x^2 + 6x = 36, what are the possible values of x ?
The major blood vessels include a. arteries. b. veins. c. capillaries. d. all of the above.
Gina charges $28 for 3 hours of lessons. Hector charges $18 for 2 hours of lessons. Who offers a better deal????
If 2x^2 + 6x = 36, what are the possible values of x ?
What happens when two oceanic plates collide
Which has more Potential Energy a car parked on the top of the hill,a person on the top of the same hill sitting down eating a sandwich, or a man running fast a
is a pictograph is a character that represent an idea true or false
is a pictograph is a character that represent an idea true or false
If the volume of a cube is 27 cubic meters, find the surface area of the cube
How do I write n+5n= 12c-c= and -4j-1-4j+6= in simplest form?