michybichy
michybichy michybichy
  • 13-09-2016
  • Mathematics
contestada

8 pack of juice boxes for $4 find the unit rate

Respuesta :

MiniMuffins MiniMuffins
  • 13-09-2016
Unit rate would be $2 because one juice box would cost $2. 8/4=2 
Answer Link
dayreee
dayreee dayreee
  • 13-09-2016
The unit rate is 2.  You have to divide 8 by $4 which gives you 2.
Answer Link

Otras preguntas

WILL GIVE BRAINLIEST Why do some people worry that eating genetically modified food may be harmful? Altering the DNA of plants always reduces the nutritional c
¿De dónde surgió la creación de los pasteles? a. de las empanadas que comían los mineros ingleses c. de los españoles b. de los italianos d. de los nativos
By 1860 what percentage of southern whites owned slaves?
Wind power generates ___. A) noise pollution B) air pollution C) water pollution D) soil pollution
Read the following story excerpt and answer the question that follows: "Nope, I am not going to try out for the track team," Mayza told her friend. "Oh, why n
Alfred wegener l is best known for what hypothesis? A. Plate tectonics B. Sea floor spreading C.continental drift D.subduction
What is the first thing you should do when career planing
(-7+4i) squared, thanks
d(n)=8−6(n−1) what is the 6th term
How do hydroxyl ions and hydronium ions affect pH?