contestada

A grocer wants to make a 10-pound mixture of cashews and peanuts that he can sell for $3.64 per pound. If cashews cost $5.80 per pound and peanuts cost $2.20 per pound, how many pounds of each must he mix?

Respuesta :

16 ounces in a pound
2.40 for 3 ounces
16 divided by 3 = 5.333

12.8
Approx $12.80 for 1 pound of cinnamon