Caperslee8 Caperslee8
  • 11-09-2020
  • Mathematics
contestada

The store sells 4 ears of sweet corn for $1 how much will nine ears cost

Respuesta :

marielaortiz420
marielaortiz420 marielaortiz420
  • 11-09-2020

Answer:

$2.25

Step-by-step explanation:

8=1$

each one is 25¢

Answer Link
noitan03
noitan03 noitan03
  • 11-09-2020

Answer:

$1.25

Step-by-step explanation:

if 4 ears of corn equals one dollar then that means 1 ear of corn equals 25 cents. so you can multiply 0.25 ×9 to find that that equals 1.25

Answer Link

Otras preguntas

What is the purpose of the Federal Deposit Insurance Corporation? A. to keep banks on the gold standard B. to protect depositors from loss C. to charter state b
The slavery amendment, the 14th Amendment, was ratified in 1868. true or false
Which of the following best describes the sources a historian uses to support an argument
People who take a "layer cake" view of federalism believe that
The tense of a verb indicates A. time. B. whether a verb is regular or irregular. C. whether a verb is singular or plural. D. agreement.
find the quotient and remainder of 452 divided by 8
Enlightenment writers sometimes tried to avoid censorship by A. writing in Latin. B. disguising their ideas as fiction. C. putting false covers on their books
matt, ricky, and sam had a pushup contest. Matt did 63 pushups and Ricky did 8 less than Matt. How many did Sam do?
jerry wonders "how many $10 bills are equal to a $1,000 bill?
suggest a compromise that both groups of state might support (Northern and Southern Colonies)