Ameebear7 Ameebear7
  • 11-09-2020
  • Mathematics
contestada

21 kg of apples cost $210 how many kilograms of apples can you get with $270?

Respuesta :

lgshultz03 lgshultz03
  • 11-09-2020

Answer:

27kg

Step-by-step explanation:

each kilogram of apples are $10 so you do 270 divided by 27 is 10

Answer Link

Otras preguntas

Which of the 6 kingdoms contain only autotrophs
Manny works 40 hours per week. He must work for his parents where he earns $8 per hour. He also works for a computer company where he earns 20$ per hour. How ma
9782384322162388262360279463262162173898734538123778773324769781847362188346632534253623434764237536237456435734352523476624435345 minus 34734783223899828234792
A frase "por que não foste ao parque quando eu te pedi?" está correta? (Uso de "te", "lhe", "lho", etc)
Read the excerpt from "Lessons of Dr. Martin Luther King, Jr." The crop which poses the greatest danger, and the focus of our struggle, is the table grape crop.
Choose two organisms: one sexual reproducer and one asexual reproducer. For each organism, discuss the following Describe the organism Draw or find a graphic t
what is the _____ of saint Louis.
why did mendel choose pea plant for his experiment
The expression x^3+2x^2+x+6/x+2 is equivalent to A) x^2+3 B)x^2+1+4/x+2 C) 2x^2+ x+6 D) 2x^2+1+4/x+2
figure is made from a part of a square and a part of a circle. $ This figure 10 a) What is the perimeter of this figure, to the nearest unit?