Seudónimo Seudónimo
  • 13-09-2016
  • Mathematics
contestada

1 pound 4 ounces of Ribeye for $4.99 or 2 pounds 6 ounces of Filet Mignon for $9.75. What is the better deal?

Respuesta :

mkekiara
mkekiara mkekiara
  • 03-01-2019

Answer:

1 lb 4 oz of Ribeye for 4.99.

Step-by-step explanation:

1 ounce of Ribeye costs $0.25

1 ounce of filet Mignon costs $0.30

(There are 16 ounces per pound)

20 oz = 4.99 --> 4.99/20 = 0.2495

38 oz = 9.75 --> 9.75/38 = 0.2565789474

Answer Link

Otras preguntas

Some managers set long-term goals and define strategies to achieve them. These are
PLEASE I REALLY NEED HELP! I DON'T HAVE MUCH TIME TO TURN ALL OF THIS IN
PLEASE HELP!!!! Find w and x.
5/7− 1/2 =? plsss answer legit answers only plsss
Which of the following is not related to malpractice insurance limitations? A. Attorney advertising. B. The manner in which legal representation must be ended a
Anyone pls help me with changing the sentences with an appropriate verb in the future tense pls
what was taylor swifts best and worst song on all too well and why? what were the strengths and weaknesses of the album? Please let me know your opinions on the
Please help I am confused in both of the boxes the answer choices are 1 - 10
What is a design template? Don't delete BKL​
Write the equation −x+3y=6 in slope-intercept form. Then graph the line described by the equation. Please help fast ?